Piękno i wyjątkowy klimat w Gdańsku

Można wymieniać w nieskończoność zalety Gdańska i opisywać co sprawia, że jest to miasto tak ważne na mapie Polski. Ma przecież znaczenie i polityczne (stolica województwa), i gospodarcze (położenie handlowe nad morzem) i edukacyjne (liczne uczelnie wyższe), nie mówiąc o kulturowym (muzea, galeria, teatry, opery i filharmonie), sportowym (kluby piłkarskie, siatkarskie oraz koszykowe) czy turystycznym. I to właśnie ten ostatni aspekt, w który włączona jest obszerna baza noclegowa () i restauracyjna sprawia, że Gdańsk co roku odwiedzają setki tysięcy turystów.

Morze i plaża

Oczywiście atrakcją numer jeden Gdańska zawsze była i będzie rozległa, kilkukilometrowa szeroka plaża, ciągnąca się przez całe Trójmiasto i naznaczona licznymi dodatkowymi atrakcjami. Są wśród nich boiska do plażowej piłki siatkowej i nożnej, ale również wodne pontony i motorówki, którymi można wybrać się na krótki, ale ekscytujący rejs wzdłuż wybrzeża. Kiedy pogoda zawodzi, plaże co prawda pustoszeją, a miłośnicy kąpieli słonecznych i wodnych muszą pogodzić się z chwilową niedogodnością, nie oznacza to jednak, że zamiera wtedy cały Gdańsk. Wręcz przeciwnie na turystów czekają liczne atrakcje o charakterze typowo historycznym, ale również kulturowym i rozrywkowym. W Gdańsku nie brakuje bowiem ciekawych zabytków, kin i teatrów, klubów, restauracji i pubów, gdzie można miło spędzić czas.

Aspekt historyczny

Niewątpliwie jednak, kiedy przyjeżdżamy do Trójmiasta z zamiarem spędzenia tutaj urlopu lub wakacji i kiedy wynajmujemy już noclegi Gdańsk z myślą o pozostaniu tu na dłużej, ważnym elementem zwiedzania tego miasta są jego atrakcje historyczne. A tych nie brakuje, ponieważ Gdańsk jest przez wielu historyków uznawany za jedną z pereł polskiej architektury historycznej, ustępując pod tym względem wyłącznie Krakowowi i Wrocławiowi.
Spacer po Gdańsku dobrze jest rozpocząć od wizyty na Starym Mieście – przejście przez Złotą Bramę, a następnie główną ulicą na rynek, gdzie znajduje się sławna fontanna Neptuna. Warto zobaczyć także Dom Artusa, Wielki Młyn, Pałac Opatów w Oliwie, Złotą Kamienicę, Katownię, Twierdzę Wisłoujście, Ratusz Starego Miasta i Wielką Zbrojownię. Dla miłośników II wojny światowej z kolei polecana jest wizyta na Westerplatte, gdzie rozpoczęła się ta najtragiczniejsza wojna w historii ludzkości.

One thought on “Piękno i wyjątkowy klimat w Gdańsku

  1. Polecam Gdańsk tym, którzy lubią odkrywać historię i chodzić po zabytkach, bo znam takich, których to nudzi .. A jest co podziwiać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *