Kiry – dzielnica Kościeliska

Kościelisko to duża podhalańska wieś, składająca się z 21 osiedli. Osiedla te, to dawne osady pasterskie (polany), znane już w 1623 roku. Jedną z takich osad są Kiry – osiedle, którego zabudowania są dolną częścią Doliny  Kościeliskiej. Z tego też względu turyści, szukający noclegów w Kościelisku jako bazy wypadowej do zwiedzania Doliny, często wybierają właśnie Kiry na miejsce swego wypoczynku [sprawdź: ].

Nazwa osady „Kiry” jest zaczerpnięta z lokalnego określenia zakrętu drogi, które brzmi kira lub kiera. W skład Kir wchodzą trzy polany: Kira Leśnicka, Niżnia Kira Miętusia oraz Wyżnia Kira Miętusia. Pierwsza wzmianka o Kirach pochodzi z dokumentów z roku 1646 i dotyczy nadania prawa własności Kir sołtysom ze wsi Leśnica, którzy mieli w Kirach postawione szopy na siano. W XIX wieku, w Kirach wypalano węgiel drzewny, a także istniał tartak wodny. Z czasem przeniesiono do Kir leśniczówkę, która wcześniej znajdowała się w Starych Kościeliskach. W latach międzywojennych w Kirach było 10 domów, a od 1920 do 1930 stacjonowała w Kirach Kompania Wysokogórska W.P.

Aktualnie Kiry mają duże znaczenie turystyczne. Stąd rozpoczynają się szlaki wiodące przez Dolinę Kościeliską do Hali Ornak, na Czerwone Wierchy czy do Jaskini Mroźnej, Raptawickiej, Mylnej i Smoczej Jamy. W Kirach istnieją liczne pensjonaty, ośrodki wczasowe, pokoje gościnne, restauracje, jest przystanek busów i PKS, postój dorożek, sklep, parking. Miejscem wartym odwiedzenia jest kaplica Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej z roku 1972. W kaplicy czczona jest św. Rita (patronka spraw trudnych), św. ojciec Pio, św. Józef, a od 1993 roku Pani Gietrzwałdzka, której kult szybko rozszerzył się na całą Polskę. W Kirach znajduje się także stadion biathlonowy, gdzie często odbywają się Mistrzostwa Polski juniorów i seniorów.

One thought on “Kiry – dzielnica Kościeliska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *