Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Jednym z ciekawszych budynków, którymi szczyci się Ustka bez wątpienia jest neogotycki kościółek Najświętszego Zbawiciela. Powstał on na potrzeby szybko rozrastającej się parafii, która nie była już w stanie pomieścić wiernych w kościele świętego Jana Chrzciciela i Świętego Mikołaja. Jego twórcą był cieśla ustecki, późniejszy skarbnik gminy nazwiskiem Drabeim. Człowiek ten bezsprzecznie miał wielkie serce, o czym świadczy chociażby fakt, iż cały zdobyty majątek przekazał najuboższym. Jego wkład pracy był nieoceniony, wspólnie z wieloma pomocnikami stworzono potężną świątynie, która była w stanie pomieścić 800 samych tylko osób siedzących. Budowa kościoła Najświętszego Zbawiciela w Ustce niestety pochłonęła jedną ofiarę śmiertelną.

Jeśli chciałbyś uczestniczyć we Mszy Świętej, lub też świątynia wydaje Ci się ciekawa ze względów architektonicznych niezwłocznie zapraszamy do Ustki. Kościół jest otwarty codziennie, jednak ze względu na inne atrakcje, które są dostępne w naszym mieście zachęcamy do dłuższego pobytu i rezerwacji noclegu w bazie Meteora.

Wnętrze świątyni obfituje w znaczące obrazy jak np. upamiętnienie dramatycznych wydarzeń z roku 1672, kiedy to miała miejsce katastrofa jednego z usteckich statków, w skutek której zginęła cała jego załoga. Obraz został ufundowany przez rodzinę jednego z poległych, 20-letniego młodzieńca. Oprócz znakomitych i wzruszających obrazów ołtarz został przyozdobiony przez XVII -wieczny krucyfiks pochodzący ze starego kościoła. Nie sposób pominąć także wspaniałego witrażu przedstawiającego Chrystusa, który ratuje Świętego Piotra, który zaczął tonąć w nurcie rzecznym, kiedy zwątpił. Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce został wybudowany z czerwonej cegły, projekt wyodrębnił także zakończone wielobocznie prezbiterium. Z przodu katedry usytuowana jest wieża, której zakończenie stanowi ostrosłupowy dach. Również i okna są w formie ostrosłupa, dodatkowo kościół posiada belkowany, drewniany strop. Świątynia jest także w posiadaniu XIX –wiecznych organów, które stworzono w pracowni Völknera. Obecnie Kościół Najświętszego Zbawiciela w Ustce jest w stanie pomieścić w przybliżeniu 1500 wiernych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *