Szlakiem turystycznym do Zaniemyśla

Wyprawą wartą polecenia wszystkim, którzy planują dłuższy pobyt noclegowy w Zaniemyślu (), jest szlak turystyczny Osowa Góra-Sulęcinek. Szlak ten ma długość ok. 74 km i jest opisany przez PTTK jako szlak pieszy nr 186. Przebieg trasy oznakowany jest kolorem czerwonym.

 Początek szlaku znajduje się na Osowej Górze, tj. ok 31 km od Zaniemyśla na północny-zachód. Wzgórze to zlokalizowane jest na wys. 131 m n.p.m. na terenie miasta Mosina. Jest to najwyższe wzniesienie na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Teren tego wzgórza ma ciekawe ukształtowanie – występują tu liczne wąwozy i duże nachylenia terenu. Dlatego tu często spotkać można amatorów kolarstwa górskiego. Nieopodal szczytu na tzw. Gliniankach dostępna jest wieża widokowa o wys. ok. 17 m, z której można podziwiać teren parku narodowego oraz okoliczne miasta.

Kiedy wyruszamy z Osowej Góry wzdłuż szlaku, idziemy przez tereny parku w kierunku Jeziora Góreckiego. Trasa prowadzi wzdłuż południowej części brzegu, który jest na ogół stromy i porośnięty przez lasy. Jezioro jest objęte rezerwatem ścisłym – nie wolno się w nim kąpać, łowić ryb ani po nim pływać. Na terenie jeziora znajdują się dwie wyspy – większa z nich to Wyspa Zamkowa, gdzie obecnie są ruiny romantycznego zamku Klaudyny Potockiej z Działyńskich. Zameczek wybudowano w latach 1824-25 jako prezent ślubny od brata Klaudyny – Tytusa Działyńskiego, a zamieszkiwany był do powstania listopadowego w 1830 r. Zamek ze względu na obszar rezerwatu jest niedostępny w lecie – w zimie można się dostać na wyspę gdy jezioro skuje gruba warstwa lodu.

Dalej trasa prowadzi do dworca PKP Puszczykówko, którego budynek zbudowany w 1911 r. jest obecnie odnowiony i wpisany do rejestru zabytków. Dalej idziemy przez Rogalinek do Rogalina – tu warto się zatrzymać przy zabytkowym pałacu hrabiów Raczyńskich. Pałac wybudowany został na przełomie XVIII i XIX wieku. Znajduje się on na terenie parku, gdzie powstał piękny ogród francuski i kościół z mauzoleum. W pałacu jest także galeria z ciekawą kolekcją malarstwa europejskiego i polskiego. Obecnie pałac i park są po kompleksowej renowacji i w całości udostępnione zostały dla zwiedzających (http://rogalin.mnp.art.pl/). W Rogalinie warto także zobaczyć rosnące nad brzegiem Warty dęby rogalińskie – tutaj znajdziemy największe skupisko zabytkowych dębów – rośnie ich ok. 2000, a najbardziej znane to Lech, Czech i Rus, których wiek szacuje się na ok. 700 lat.

Dalsza wędrówka naszym szlakiem prowadzi przez wsie Kamionki, Borowiec, Mościenica i przechodząc obok Jeziora Skrzynki Duże i Jeziora Kórnickiego docieramy do Zamku w Kórniku – pięknego obiektu architektonicznego o długiej historii sięgającej średniowiecza (budowany w XV w.), gdzie obecnie znajduje się ciekawe muzeum (http://www.bkpan.poznan.pl/).

Do Zaniemyśla docieramy z Kórnika trasą wiodącą przez spokojne tereny tutejszych pól i lasów oraz wzdłuż Jezior Małego i Łękno. Tuż za tymi jeziorami docieramy do Zaniemyśla. Dla pragnących przebyć pełny szlak – dalsza część wiedzie przez Czarnotki do Sulecinka. Jednak ten odcinek jest mniej interesujący krajobrazowo i turystycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *