Torpedownie w Gdyni

Gdynia to nie tylko woda, molo i nadmorskie atrakcje. Ta znajdująca się w województwie pomorskim miejscowość to także niesamowita historia i atrakcję z nią związane. Te wszystkie elementy sprawiają, iż miasto to przyciąga tak wielu turystów. Przybywając w te rejony korzystają oni z funkcjonujących w okolicy hoteli i pensjonatów – zobacz na stronie:. Ich oferta jest stale aktualizowana.

Będąc w Gdyni nie sposób nie zobaczyć znajdujących się na wysokości Babich Dołów i Oksywia efektownych torpedowni pochodzących z czasów II wojny światowej. Były one wtenczas używane przez hitlerowców do celów badawczych. Na ich terenie trwały prace mające na celu budowę oraz wykorzystanie torped. Dziś jedna z nich jest już tylko uroczą ruiną, druga natomiast wykorzystywana jest jako placówka pomiarowo-kontrolna.

Samo określenie ,,torpedownia” odnosi się do hitlerowskiego kompleksu urządzeń oraz pomieszczeń, które były zlokalizowane na platformie, w której montowano torpedy, jak również przeprowadzono w późniejszym czasie przeróżne eksperymenty. Niemcy stworzyli dwie takie torpedownie, co ciekawe, obie na terytorium Gdyni.

Wyposażone były w ogromne montażowe sale, wieże służące do obserwacji, a także hale dla odpowiednich inżynierów i techników. Tę znajdującą się na Babich Dołach wyposażono jeszcze w hamownie silników, stanowiła ona także magazyn głowic i torped, jak również pełniła funkcję elektrowni. Obie powiązano z samym brzegiem molo, po którym biegły tory wąskotorowej kolejki. Stworzono im także wspólny poligon, który zlokalizowany był na Gdańskiej Zatoce. Tuż pod sam koniec działań wojennych torpedownie przeszły w ręce Armii Czerwonej, która wywiozła najcenniejsze sprzęty, po uprzednim ich zdemontowaniu, na teren ZSRR.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *